SIBO

Kot sem že v prejšnji objavi zapisala so izvidi pokazali da je pri meni SIBO test pozitiven. SIBO naj bi bil pri meni v veliki večini krivec za moje težave.

Kaj je SIBO?


SIBO oziroma Small Intestine Bateria Overgrowth pomeni prerast bakterij v tankem črevesju. Zdravo tanko črevo je skorajda brez bakterij, kar je zelo pomembno za naše zdravje. Če se poveča število bakterij in/ali nastenejo spremembe v vrstah prisotnih v tankem črevesu bakterije, govorimo o SIBO-u.
Pri večini bolnikov se razrašča več različnih vrst bakterij, ki jih običajno najdemo v debelem črevesju. Redkeje SIBO izhaja iz povečanja sicer običajnih bakterij v tankem črevesju.


SIBO negativno vpliva tako na strukturo kot tudi funkcijo tankega črevesja. Lahko močno vpliva na prebavo hrane in absorpcijo hranil, predvsem zaradi poškodbe celične ovojnice tankega črevesja (sluznice). Take poškodbe sluznice tankega črevesa lahko vodijo do ˝puščajočega črevesja˝ (črevesna stena postane prekomerno prepustna). Zaradi SIBO lahko pride so slabe prebave in to lahko dodatno pripomore v pomanjkanje hranil. Bakterije predvsem prevzamejo vitamine in aminokisline, še preden jih lahko naše telo absorbira.

Vzroki za SIBO?

Telo se na več načinov lahko bori proti SIBO, kot so izločanje želodčne kisline (ohranjanje kislo okolje prebavil), mišične kontrakcije črevesne stene, imunoglobini v prebavnih tekočinah in ˝ventil˝, ki omogoča prehajanje vsebine v debelo črevo ter preprečuje vračanje nazaj v tanko (ileocekalni ventil).
Vzroki za SIBO so običajno kompleksni in najverjetneje zajemajo več kot le en omenjeni mehanizem.
Ugotovljeni so bili različni dejavniki za nastanek SIBO.

Nekaj najpogostejših dejavnikov:
  • premalo želodčne kisline
  • sindrom razdražljivega črevesja (lahko je posledica ali vzriok)
  • celiakija (dolgotrajna)
  • Crohnova bolezen
  • operacije na črevesju
  • sladkorna bolezen (tipa I in tipa II)
  • več kur antibiotikov
  • zastrupitve s hrano, ki lahko pripeljejo do motenj v peristaltiki
  • disfunkcija organov kot so ciroza jeter, kronični pankreatitis (vnetje trebušne slinavke) ali odpoved ledvic
  • uživanje alkohola in peroralnih kontracetivov, prav tako povzroča tveganje za SIBO


Kako veste, da imate SIBO?

Simptomi SIBO so zelo različni in nespecifični, saj je vrst bakterij ogromno in vsaka lahko povzroči svoj simptom.

Najpogostejši simptomi SIBO:

  • bolečine v trebuhu/nelagodje
  • napihnjenost in napetost
  • diareja
  • zapeka
  • vetrovi in spahovanje
  • pomanjkanje vitaminov, morda celo izguba teže
Nekdo, ki ima SIBO ni potrebno, da ima izražene vse simptome.

Seveda pa lahko težave črevesja vplivajo na prav vse funkcije v telesu. Pogosto je SIBO povezan tudi z nevrološkimi in psihiatričnimi obolenji.

Ali je SIBO nalezljiv?

Za razliko od mnogih drugih bakterijskih okužb prebavil, SIBO ni nalezljiv. SIBO nastane zaradi zapletenega medsebojnega delovanja različnih dejavnikov, in se ne prenaša med posamezniki.


Kako diagnosticirati SIBO?

Ker obstaja več vrst SIBO in tudi različne količine preraščenih bakterij, je pred zdravljenjem potrebno SIBO testirati.

Najpogosteje se uporablja dihalni test, saj je neinvaziven, varen, enostaven in se ga lahko opravi doma. Dihalni test je učinkovit, ker bakterije metabolizirajo ogljikove hidrate, vključno z laktulozo in glukozo, kar povzroči proizvodnjo vodika in metana, ki ju lahko merimo v izdihanem zraku.

Druge možnosti testiranja so še biopsija črevesne flore, ki pa je invazivna in je zdravniki ne bodo opravili kar tako, po drugi strani pa je samo en vzorec nereprezentativen, saj se lahko prerast bakterij nahaja na več mestih v tankem črevesju.

Če pa kdo želi lahko več o testu najde TUKAJ

Zdravljenje

SIBO zdravimo s posebnim protokolom, ki vključuje dijeto, prehranske dodatke in/ali antibiotike.


Več o tem pa v drugi objavi.


Večino informacij prihaja iz http://sandibitenc.com/

2 komentarja:

  1. mene pa res zanima zakaj v medicini noben še očitno ni slišal za sibo? namreč vsi zdravniki me sam čukast gledajo ko to omenim. testa ni. razen samoplačniško in še ta je nepopoln (v bledu recimo). sama sem prepričana da to imam ampak nimam za vržt skos okno 150 eurov. kaj lahko storim? prepuščena na milost in nemilost našega zdravstva. na gastro sem to tudi omenila in mi je dala testirati blato. ampak kolikor berem to sploh ni za sibo pač pa za bakterije v debelem črevesju???

    OdgovoriIzbriši
  2. MOJA HČI IMA ISTO... BLI NA HRVAŠKEM NA PIHALNEM TESTIRANJU ZA SIBO ...NIČ HUDEGA...ZA SPI JE DOBILA PORTOLAK SIRUP IN NATO JE PIHALA NA 20 MINUT V BALONČKE,,,KJER SO MERILI PARAMETRE IZDIHANIH PLINOV KI SO SE USTVARILI V NJENEM ČREVESJU...PLAČALI 76 EUROV ...TRAJA PA 3 URE ...CENTER SYNLAB ZAPREŠIČ HRVAŠKA 00385-1-2306-552
    ZDAJ PA GREMO V VOJNO Z NAŠIMI ZDRAVNIKI

    OdgovoriIzbriši